Anasayfa » » Emilia Clarke

Emilia Clarke

09 Mart 2014 | 23:50


İlk Yıllar

Emilia İnglitere'nin Londra şehrinde doğdu ve Berkshire bölgesinde büyüdü. Babası bir tiyatroda ses teknisyeni, annesi iş kadınıdır. Emilie'nin erkek kardeşi ise bir üniversitede politika okumaktadır. Emilie'nin oyunculuğa ilgisi, babasının çalıştığı tiyatrodaki "Show Boat" müzikalini izledikten sonra başladı. O zamanlar henüz 3 yaşındaydı. Emilie, St Edward's (2000–2005) ve Rye St Antony okulunu bitirdikten sonra Drama Centre London University'den 2009 yılında mezun oldu.

Kariyer

Oyunculuğa ilk başladığı yıllarda irili ufaklı birçok projede rol aldı. Televizyondaki ilk rolü ise 2010 yılında ülkemizde de gösterime giren Dinazor Saldırısı (Triassic Attack)filmindeki "Savannah" karakteriyle olmuştur. Bu filmden sonra Screen International dergisi onu geleceğin İngiliz yıldızı "UK Stars Of Tomorrow" olarak değerlendirmiştir.
2010 yılında George R. R. Martin'in "A Song of Ice and Fire" kitabından uyarlanan Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinde Daenerys Targaryen rolüyle karşımıza çıkmıştır. Dizinin oyuncu seçmelerinde Tamzin Merchant'ın yedeği olarak kalmasına karşın açıklanmayan sebeplerden dolayı bu oyuncunun yerine rol almaya başlamıştır. Aldığı olumlu eleştiriler sayesinde dizinin ikinci sezonunda da bulunmaktadır. Clarke, Daenerys Targaryen rolüyle Ewwy ödüllerinde drama dalında 2011 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (2011 EWwy Award for Best Supporting Actress) ödülüne layık görülmüştür.

0 yorum:

Yorum Gönder